تنبیه بدنی آری یا خیر؟

تنبیه بدنی آری یا خیر؟

     شما تا چه اندازه با تنبیه بدنی موافقید؟ آیا اصلاً موافقید که معلم فرزند شما را تنبیه بدنی کند؟ آیا با وجود اینکه دوست ندارید کسی فرزند شما را تنبیه کند باز هم خواهان تنبیه بدنی دانش آموزان خود هستید؟
خبری در سایت بازتاب در اردیبهشت ماه درج شده بود به این عنوان" تنبیه قرون وسطایی در مدارس تهران" که بسیار تکان دهنده بود و من حیفم آمد که پیرامون  این مطلب ( تنبیه ) در وبلاگم نگذارم. از دوستان هم می خوام که در این مورد حتماً نظر خودشونو بنویسند. این عقیده ی منه که چرا یک پدر یا معلم نمی تونه در این گونه موقعیت ها بر اعصاب خودش مسلط باشه و با فکر، دلسوزی و مهرورزی عمل کنه؟ مگه بچه و یا دانش آموز اون انسان نیست؟

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَیْها مَلائِکَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُونَ سوره التحریم، آیه 6

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خود را از آتشى که هیزم آن مردمان (گنهکار) و سنگ‏ها هستند، حفظ کنید. آتشى که بر آن فرشتگانى درشت خو و سخت گیر نگهبانند و خدا را در آنچه فرمانشان دهد، نافرمانى نکنند و آنچه را فرمان یابند انجام دهند.

نکته‏ها: «وقود» به معناى ماده اشتعال زاست، همچون نفت و زغال سنگ. لذا برخى مفسّران، مراد از «الْحِجارَةُ» را مواردى همچون زغال‏سنگ دانسته‏اند. در حدیث مى‏خوانیم: سنگ آتش‏زا، همان کبریت و گوگرد است. بحار، ج 17، ص 364.

شاید «وَقُودُهَا النَّاسُ»، اشاره به تجسّم عمل انسان در قیامت باشد که خصلت‏ها و اعمال زشت او در دنیا، در آن روز آتش‏گیره مى‏شود.

در روایات آمده است که جوانى با شنیدن این آیه بر زمین افتاد و پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله به او وعده بهشت داد و فرمود: «ذلِکَ لِمَنْ خافَ مَقامِی وَ خافَ وَعِیدِ» ابراهیم، 14 بهشت مخصوص کسانى است که از مقام من پروا داشته و از وعده‏هاى عذاب من بترسند.

در روایات مى‏خوانیم که شیوه حفظ بستگان از آتش دوزخ، امر به معروف و نهى از منکر

آنان است که اگر قبول کردند، آنان را از آتش حفظ کرده‏اى و اگر نپذیرفتند، تو به وظیفه‏ات عمل کرده‏اى. «ان اطاعوک کنت قد وقیتهم و ان عصوک قد قضیت ما علیک»

در روایتى مى‏خوانیم: «رحم الله رجلا قال یا اهلاه! صلاتکم صیامکم زکاتکم مسکینکم یتیمکم جیرانکم» «2» رحمت خدا بر کسى‏که به خانواده‏اش هشدار دهد که مراقب نماز و روزه و زکات و فقرا و ایتام و همسایگانتان باشید.

مسئولیّت انسان در برابر خانواده‏

در آیات متعدّدى از قرآن به رسالت انسان در برابر خانواده‏اش اشاره شده است، از جمله:

«قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً» «تحریم، 6» خود و خانواده خویش را از آتش که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید.

«وَ أْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها» « طه، 132» اهل خود را به نماز فرمان ده و بر آن پایدارى کن.

«وَ أَنْذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ» « شعراء، 214» نزدیک‏ترین بستگانت را هشدار ده.

«یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ» « لقمان، 17» فرزندم! نماز به پا دار و امر به معروف کن.

«قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ» « احزاب، 59» اى پیامبر! به زنان و دختران خود و سپس زنان مؤمنان بگو ...

«إِنَّ الْخاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْلِیهِمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ» « زمر، 15» زیانکاران واقعى کسانى هستند که خود و خانواده‏شان در قیامت باخته‏اند.

در روایات نیز توجّه بسیارى به این موضوع شده که چند نمونه‏اى ذکر مى‏شود:

امام على علیه السلام مى‏فرماید: «علموا انفسکم و اهلیکم الخیر و ادبوهم»  به خود و خانواده‏تان خیر بیاموزید و آنان را ادب کنید.

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند: کلکم راع و کلکم مسؤل عن رعیته ... الرجل راع على اهل بیته ... فالمرئة راعیة على اهل بیت بعلها و ولده‏ ( همه شما نسبت به زیر دست خود مسئول هستید. مرد، مسئول خانواده‏اش، زن مسئول شوهر و فرزندش است.)

پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله مى‏فرماید: «مروا صبیانکم بالصلاة اذا بلغوا سبع سنین و اضربوهم على ترکها اذا بلغوا تسعا و فرقوا بینهم فى المضاجع اذا بلغوا عشرا» ( همین که فرزندتان به هفت سالگى رسید، آنان را به نماز فرمان دهید و همین که نه ساله شدند، سخت‏گیرى تا مرز تنبیه‏ بدنى‏ مانعى ندارد و بستر و رختخواب آنان را در ده سالگى جدا کنید.)

وقتى راههاى مسالمت آمیز سود نبخشید، یا باید دست از انجام وظیفه کشید، یا باید در صورت تأثیر نداشتن موعظه و قهر، خشونت به خرج داد.

به گفته‏ى روانشناسان، بعضى افراد، حالت مازوشیسم (آزاد طلبى) پیدا مى‏کنند که تنبیه مختصر بدنى، برایشان همچون مرهم است. در تنبیهات بدنى هم، اسلام سفارش کرده که نباید به مرحله‏ى کبودى جسم یا زخمى شدن بدن برسد. به علاوه، مرد متخلّف هم گاهى توسط قاضى تنبیه‏ بدنى‏ مى‏شود.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: تنبیه شما نباید به گونه‏اى باشد که اثر آن در جسم زن نمودى داشته باشد، یا نشانه‏ى خودنمایى و اظهار قدرت مرد باشد که زهره چشمى بگیرد. «ضرباً غیر مبرّج»

تنبیه وتشویق‏

1. تشویق‏

- حضرت علی (ع) در پاسخ جواب خوب حضرت عباس پیشانی او را می‏بوسد. الحدیث، ج 1، ص 74

2. تنبیه‏

1. شرایط

1- تنبیه از جرم بیشتر نباشد

2- تنبیه فوق طاقت نباشد

3- تنبیه باجرم مناسب باشد

جزای روزه خوردن روزه گرفتن است‏  جزای ترک نماز قضای نماز است‏  الانْفَ بِالانْفِ وَ الاذُنَ بِالاذُنِ‏ مائده/ 45.

تجسم عمل: هَلْ یُجْزَوْنَ إِلا ما کانُوا یَعْمَلُون‏ اعراف/ 147.

کیفر کتمان کننده که زبان خود را بسته آن است که‏ لا یُکَلِّمُهُمُ اللّهُ‏ بقره/ 174.

کیفر یَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللّه‏ توبه/ 79 است.

کیفر وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللّهُ‏ آل عمران/ 54 است.

کیفر یُخادِعُونَ اللّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ‏ نساء/ 142 است.

کیفر کانُوا مِنَ الَّذینَ آمَنُوا یَضْحَکُون‏ مطففین/ 29  فَالْیَوْمَ الَّذینَ آمَنُوا مِنَ الْکُفّارِ یَضْحَکُون‏ مطففین/ 34 است‏

کیفر مستکبر تحقیر است، مستکبر در قیامت مثل مورچه می‏شود.

کیفر نَسُوا اللّهَ فَنَسِیَهُمْ‏ توبه/ 67 است .

4- تحمل رفتار کودکان (هرخطا و اشتباهی قابل تنبیه نیست)

5- مانند یک ژاندارم برخورد نشود.

6- حیاء از پدر و مادر در کودک حفظ و تقویت گردد.

7- کار بد نکوهش شود نه خود کودک.

8- ترس از پدر به وسیله مادر ریشه دار گردد.

9- تنبیه در صورتی که سایر راههای تربیتی موثر نگردد.

10- تنبیه با بد آموزی (مثل فحش) همراه نباشد.

11 تنبیه حساب شده باشد.

12- قدرت و ضعف کودک در نظر گرفته شود.

13- متناسب با جرم باشد.

14- توام با وحشی گری نباشد.

15- احتیاجی به نازکشی فوق العاده نباشد.

16- به موقع باشد.

17- تنبیه مضاعف نباشد، هم شلاق و هم زخم زبان، گفتن عباراتی مانند: مگه کوری، کری، خود تنبیه است که نباید دیگر همراه زدن و آن هم در

جمع باشد.

18 به صورتی نباشد که کودک والدین را دشمن خود بداند و خیال کند مورد بی مهری قرارگرفته.

19- توقع بیش از توان او نباشد.

20- تنبیه استثناء باشد نه عادت.

21- مورد تنبیه جزئی و مصداقی باشد تا فرزند بفهمد دلیل چیست.

2. خطرات ( زیان تنبیه‏درمواقع افراط و تفریط)

1- نامطلوب شدن رابطه طفل و والدین.

2- تزلزل اعتبار و ارزش والدین.

3- ایجاد حالت تنفر.

4- ایجاد زمینه یأس و نومیدی در کودک.

5- مقاومت و شورش کودک (در بعضی مواقع).

1- قَالَ أَمِیرُ الْمُؤمِنِینَ (ع) لا تُکْثِرَنَّ الْعِتَابَ فَإِنَّهُ یُورِثُ الضَّغِینَةَ وَ یَجُرُّ إِلَی الْبِغْضَةِ وَ کَثْرَتُهُ مِنْ سُوءِ الادَبِ‏ کنزالفوائد، ج 1، ص 93.

2- قَالَ أَمِیرُ الْمُؤمِنِینَ (ع) لا تُکْثِرِ الْعَتْبَ فِی غَیْرِ ذَنْبٍ فَإِذَا اسْتَحَقَّ أَحَدٌ مِنْکَ ذَنْباً فَإِنَّ الْعَفْوَ مَعَ الْعَدْلِ أَشَدُّ مِنَ الضَّرْبِ لِمَنْ کَانَ لَهُ عَقْل‏ تحف‏العقول، ص 85.

3. انواع‏ تنبیه‏ 1. بدنی‏

1. ضرورت‏ : گرچه بعضی ژست دل سوزانه و روان شناسی گرفته و تنبیه را به طور کلی رد می‏کنند. و آن را عامل کینه و عقده و طغیان و ترس و بیماری هائی‏ می‏دانند ولی میلیون‏ها مردم با اینکه تنبیه‏ بدنی‏ شده‏اند نه بیمارند و نه نسبت به معلم و والدین خود کینه دارند؛ نظر اسلام این است.

2. شرایط

1- تنبیه در آخرین مرحله باشد.

2- تنبیه بدنی درحد اقل باشد.

3- تنبیه بدنی با وسیله بسیار ساده باشد.

4- تنبیه بدنی تکرار نشود.

5- تنبیه بدنی در برابر دیگران نباشد.

6- تنبیه بدنی حالت انتقام گرفتن نداشته باشد.

7- تنبیه بدنی بر کسی که ادب می‏شود قابل توجیه باشد و بداند چرا تنبیه می‏شود.

8- تنبیه بدنی به مرز سرخ شدن یا کبود و سیاه شدن نرسد.

9- تنبیه بدنی همراه با سوز و محبت و جبران باشد.

10- تنبیه بدنی در کنار تشویقات باشد که هنگام کار نیک از طرف انجام می‏دهد.

3. محدودیتها : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) لا تَضْرِبُوا أَطْفَالَکُمْ عَلَی بُکَائِهِمْ فَإِنَّ بُکَاءَهُمْ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ شَهَادَةُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ الصَّلاةُ عَلَی النَّبِیِّ (ص) وَ آلِهِ‏ (ع) وَ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ الدُّعَاءُ لِوَالِدَیْهِ‏ علل الشرائع، ج 1، ص 81.

قَالَ بَعْضُهُمْ: شَکَوْتُ إِلَی أَبِی الْحَسَنِ مُوسَی (ع) ابْناً لِی. فَقَالَ:" لا تَضْرِبْهُ وَ اهْجُرْهُ وَ لا تُطِلْ" عده‏الداعی، ص 89.

2. تنبیه‏ غیر بدنی‏

1. انواع‏

1. تنبیه‏ مضر

تنبیهات مضر: فحش، حبس، تحقیر در برابر دیگران.

2. تنبیه‏ غیر مضر: قهر کردن مختصر، محروم کردن از تفریح یا سفر یا یک وعده غذا، تکلیف به کار منزل یا مشق و ....

2. اقسام‏

1- تنبیه مالی و جریمه‏ (قوانین دیه وخون بها و کفاره و جرائم نقدی حکومتی)

2. اجتماعی‏: تنبیه‏های اجتماعی: أَعْرِضْ عَنْهُمْ‏ مائده/ 42.

/ 4 نظر / 21 بازدید
علی

سلام وبلاگ خوبی دارید اما بهترهعکس جدیدتری را بذارید با تشکر

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345425901.78

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1551821501

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 2108974803